Hvor mange nasjonalparker er der i Finland?

Finland dekker et samlet areal på 337.000 kvadratkilometer, og det er det niende største landet i Europa. Nesten 70% av landet er skogkledd mens 10% av landet er dekket av vann. Den kontinentale isbreen har en dominerende innflytelse på Finlands geografi. Finland er en av turistmålene i Norden, delvis på grunn av de kontinentale isbreaktiviteter som eksisterte i århundrer, men også på grunn av de mange nasjonalparkene i landet som er store naturvernområder. Finland har 38 nasjonalparker som dekker et samlet areal på 8 873 kvadratkilometer og styres av Metsähallitus.

Historie av nasjonalparkene i Finland

Etter år med lange debatter om problemene som påvirket flora og fauna i Finland, kompleksiteten i de juridiske systemene og behovet for å bevare og forvalte naturressursene, ble den første nasjonalparken opprettet i Finland i 1938. De første nasjonalparkene var under ledelse av det finske skogforskningsinstituttet. Debatten om behovet for nasjonalparker i landet ble utløst av AE NordensKiold, en utforsker, som foreslo at beskyttede områder måtte opprettes på statlig eid land. Naturen ble sett på som en nasjonal arv i tillegg til å være en kilde til råmateriale for økonomisk vekst. Etter andre verdenskrig var det bare to nasjonalparker igjen i Finland; Pallas-Ounastunturi og Pyhatunturi og to naturreservater. Etableringen av nye parker ble derfor ansett som en oppgave av nasjonal betydning i landet. I 1956 ble syv nasjonalparker opprettet og forvaltet av Metsahallitus. I 1982 ble det opprettet elleve nasjonalparker gjennom innsatsen til nasjonalparksutvalget. Utvalget hadde foreslått 42 nasjonalparker over hele landet. Men til nå har bare 38 nasjonalparker blitt opprettet.

Trenger å etablere nasjonalparker i Finland

Etablering av nasjonalparker og naturreservater i Finland var å bevare og beskytte sin biologiske mangfold som ble truet av uansvarlig menneskelig aktivitet som utvidelse av jordbruksareal, logging, jakt og misbruk av naturen. Det ble også antatt at nasjonalparkene ville tjene ikke bare vitenskapelig og bevaringsformål, men også rekreasjonsbehov. Behovet for en nasjonalpark var rettet mot å beskytte det meste av landets barnehage. Finland var og er fremdeles Europas mest skogkledde land, delvis på grunn av Metsahallitusens innsats for å bevare det beskyttede området. Noen av de dominerende plantearter som er beskyttet i nasjonalparkene, omfatter skott, furu, bjørk og gran. Pattedyrsarten som har hatt nytte av opprettelsen av nasjonalparker, inkluderer Lynx, Wolverine, og bjørn blant andre arter.

Turistaktiviteter i Finlands nasjonalparker

Over 2 millioner turister besøker de finske parkene årlig på grunn av de brede varianter som tilbys av parkene. Fiske, sightseeing, fotturer og piknik er noen av de store aktivitetene som utføres i parken. Forvaltningen av parkene er av Metsahallitus som gir tilgang og tillatelse til de ulike aktivitetene i parkene. Imidlertid er det noen områder i noen parker som hekkerområdet i Ekenas skjærgård hvor tilgang er begrenset. Nasjonalparkene Archipelago og Lemmenjoki er noen av de foretrukne reisemålene for turister som besøker landet på grunn av den kulturelle miksen og det vakre landskapet.

Hvor mange nasjonalparker er der i Finland?

RangNasjonalparkRegionArealområde (km²)etablert
1LemmenjokiLappland28501956
2Urho KekkonenLappland25501983
3Pallas-YllästunturiLappland10202005
4ArchipelagoSørvest-Finland5001982
5SyöteNord-Österbotten / Lappland2992000
6OulankaNord-Österbotten / Lappland2701956
7Pyhä-LuostoLappland1422005
8PatvinsuoNord-Karelen1051982
9RiisitunturiLappland771982
10SalamajärviSentral-Österbotten / Sentral-Finland621982
11Kauhaneva-PohjankangasSør-Österbotten / Satakunta571982
12LauhanvuoriSør-Österbotten531982
1. 3Ekenäs skjærgårdNyland521989
14HelvetinjärviPirkanmaa49, 81982
15seitseminenPirkanmaa45.51982
16HiidenporttiKainuu451982
17NuuksioNyland451994
18LinnansaariSør-Savonia / Nord-Savonia381956
19TiilikkajärviNord-Savonia / Kainuu341982
20KoliNord-Karelen301991
21KurjenrahkaSørvest-Finland291998
22LeivonmäkiSentral-Finland292003
23Puurijärvi-IsosuoPirkanmaa / Satakunta271993
24TorronsuoTavastia Riktig25.51990
25KolovesiSør-Savona231990
26LiesjärviTavastia Riktig221956
27IsojärviSentral-Finland191982
28SipoonkorpiNyland18, 62011
29ValkmusaKymenlaakso171996
30Southern Konnevesi [3]Sentral-Finland / Nord-Savland15, 442014
31RepovesiKymenlaakso / Sør-Savonia152003
32PäijännePäijänne Tavastia141993
33Pyhä-HakkiSentral-Finland1. 31956
34Østlige Finske vikenKymenlaakso6.71982
35PetkeljärviNord-Karelen61956
36RokuaNord-Österbotten / Kainuu4.31956
37Bothnian BayLappland2.51991
38Bothnian Sea2011