Toppkildelande av turister til USA

I USA er turisme en stor industri som involverer millioner av innenlandske og internasjonale turister hvert år. Folk som besøker USA, går for å se historiske landemerker, naturlige underverk, underholdningssteder og byer blant annet. Innenlandske turister besøker også steder av interesse på jakt etter de samme attraksjonene, sammen med ferie- og rekreasjonsområder. I slutten av 1800-tallet og tidlig på 20-tallet begynte turismen i USA å vokse i rask takt i form av byturisme. Men på 1850-tallet hadde USA allerede etablert turisme som både en industri og en kulturell aktivitet. I løpet av 1890-årene begynte store byer i USA som Chicago, Washington DC, New York, Philadelphia, San Francisco og Boston å tiltrekke seg en tilstrømning av turister.

Stigningen av turisme i USA

Turisme i landet går faktisk tilbake til minst 1800-tallet. Fritidsreiser representerte en betydelig kulturell transformasjon i det amerikanske samfunnet, muliggjort av gunstige økonomiske forhold og en økning i fritiden. Pakketurer kom inn i livet mellom 1870 og 1880-årene. Yosemite National Park ble etablert mellom slutten av 1850-tallet og tidlig på 1860-tallet som en turistattraksjon for folk som lengtet etter et sted for å symbolisere regionens eksotiske undre og et nasjonalt ikon. Fotografering spilte også en viktig rolle i etableringen av turist, siden det gjorde det mulig å sirkulere tusenvis av bilder som viste forskjellige steder over hele USA, som gir interesse.

Tidlig turisme i USA

Byturen hadde allerede begynt å bli en trend i 1915, som markerte en betydelig forandring i måten de fleste amerikanere organiserte, oppfattet og flyttet rundt i deres byområder. I 1915 ble byturisme en lukrativ industri som førte til mange sysselsettingsmuligheter og forbedring av infrastrukturen. Etableringen av transportnettverk reduserte lengden på pendling. På denne tiden økte antall amerikanere som hadde råd til korte ferier på grunn av høyere inntektsinntekter.

Påvirkningen av biler på turisme i USA

Turisme av noe slag var en aktivitet bare for øvre og middelklassen under 1800-tallet. Imidlertid endret denne trenden i begynnelsen av det 20. århundre som et resultat av demokratisering av reisen. Populære publikasjoner i 1895 trykte artikler som forklarer hvordan motorvogner var billigere å betjene enn hester. Tidlige 1900-tallet markerte utviklingen av biler, inkludert premieren til Ford Model T. USA registrerte rundt 8 000 biler i 1900, men innen 1911 var antallet økt til 619 000. I hver 44 husholdninger var det en bil da Ford Model T ble introdusert i 1908. Etter utviklingen av biler har etableringen av fritidskomplekser og hoteller sterkt påvirket veksten av turistindustrien i USA i løpet av 1930-tallet. Fornøyelsesparker fulgte snart etter, hovedsakelig over Florida. Et godt eksempel er Walt Disney World Resort som ble åpnet i 1971 i nærheten av Orlando. Walt Disney er blant verdens største feriesteder.

De tre beste kildene til turister i USA

I dag besøker tusenvis av turister USA fra forskjellige land. Nasjonen har et bredt utvalg av turistattraksjoner, blant annet fornøyelsesparker, hoteller, historiske bygninger, gambling, landemerker, festivaler, museer, restauranter, golfbaner, blant mange andre. Mexico er toppen kilde land for turister besøker USA med 19.175.345 besøkende i 2015 sammenlignet med 18.889.281 i 2014. Canada kommer på andreplass som det beste kilden landet med 11.671.112 turister til USA i 2015, etterfulgt av Storbritannia med 4, 691, 874 turister og Besøkende til forretningsformål i samme år. Andre toppkildelande med stort antall turister til USA er Japan, Brasil, Kina, Tyskland, Frankrike, Sør-Korea, Australia, Italia, India, Spania, Colombia, Argentina, Nederland, Venezuela og Sverige.

Toppkildelande av turister til USA

RangLandAntall besøkende (2015)
1Mexico19175345
2Canada11671122
3Storbritannia4691874
4Japan3750667
5Brasil2383822
6Kina2309654
7Tyskland2208145
8Frankrike1915725
9Sør-Korea1742422
10Australia1399615
11Italia1229115
12India1175153
1. 3Spania953969
14Colombia928424
15Argentina765576
16Sverige682178
17Venezuela745097
18Nederland749826
19Totalt (verdensomspennende)69025896