Verdens ledende produsenter av aluminiumoksid

Aluminiumoksid er et aluminiums amfotere oksid hvis kjemiske formel er Al 2 O 3 . Forbindelsen går også under navnet aloxitt eller alumina i materialvitenskap, gruvedrift og keramiske samfunn. Bayer-prosessen anvendes ved produksjon av aluminiumoksid fra bauxitt, og den brukes ofte til fremstilling av metallaluminium. Forbindelsens høye smeltepunkt gjør det spesielt nyttig som et slipemiddel.

Verdens ledende produsenter av aluminiumoksid

Australia

Australia produserer 18.312.000 tonn aluminium årlig. Denne produksjonen står for mer enn 18% av det globale tilbudet. Bauxitt i landet er utvunnet fra open cut-operasjoner i Western Australia's Darling Range, Gove i Northern Territory, og Weipa i Queensland. Nye operasjoner er videre etablert i Central Tasmania og Cape York-området i Queensland. Når det blir malt, blir bauxitt kanalisert til Australias seks alumina raffinaderier, nemlig Wagerup, Yarwun, Kwinana, Worsley, QAL og Pinjarra for Bayer-prosessen. Aluminiumindustrien i Australia domineres av Alcoa, South32 og Rio Tinto. Australia kan tilfredsstille den lokale etterspørselen etter produktet og eksportere til andre nasjoner også.

Kina

Kina produserer 13.312.000 tonn aluminiumoksid årlig. Kinas bauksitt forekomster er primært konsentrert i Shanxi, Yunnan, Shandong Henan, Guangxi og Guizhou. Kina er rangert som den øverste bauxitt importerende nasjonen, og den kjøper fra slike land som Malaysia, Australia, Guinea, Brasil, Ghana, Tyrkia, India og Vietnam. Både den lokale og importerte bauksitten tilfører alumina-produserende planter i landet. Et av selskapene kalt Hongqiao Group Limited og Winning Investment Company Limited hadde etablert et stort smelteverk i Indonesia for å produsere aluminiumoksid.

Brasil

Brasil produserer 6.720.200 tonn aluminiumoksid årlig. Brasil er rangert som den tredje største produsenten av mineralbauxitt bak Australia og Kina. Den største av landets bauxittgruver er Mineracao Rio do Norte-minen som ligger i Pará-staten. Nesten 18 millioner tonn mineral er hentet fra gruven årlig. En annen brasilianmine fra Brasil er Paragominas-gruven, som ligger i Pará, og som har om lag en milliard tonn i bauxitt-forekomster. Gruven ledes av Vale Company med en årlig produksjon på ca 9.900.000 tonn. Det største alumina raffinaderiet i landet er Hydro Alunorte som opererer i Barcarena industripark. 14% av raffineriets produksjon er kanalisert til det lokale markedet, mens resten går til sine internasjonale kjøpere, inkludert land i Europa og Midtøsten.

forente stater

USA produserer 5.012.000 tonn aluminiumoksid årlig. USA var en stor bauxittkilde tidlig på 1900-tallet, men står for øyeblikket for mindre enn 1% av verdens bauxittproduksjon. De utviste bauksittforekomster i USA har vært fra den sørøstlige delen av landet. Regionerne Arkansas, Spottswood i Virginia, Eufaula i Alabama og Andersonville i Georgia har støttet bauxitt-gruvedriften. Bedrifter som arbeider med aluminiumoksid i landet er Aluchem fra Little Rock og Metal Exchange Corporation.

Miljøeffekter av aluminiumoxidindustrien

Produksjonen av aluminiumoksid avhenger av tilførsel av bauxitt. Gruvedriften av bauxitt, derimot, letter luftforurensning gjennom bauxittstøv og rester. Resten og støv bidrar til forurensning av vannlegemer. Uregulert bauksittutvinning har blitt tapt som skadelig for økosystemet i regionen der en bestemt gruve ligger. Bauxittresten som kommer fra Bayer-prosessen, lagres i holdevann som bærer giftige forbindelser og kan være skadelig for menneskelivet dersom det ved et uhell lekkes.

Verdens ledende produsenter av aluminiumoksid

RanglandAluminiumoksydproduksjon (tonn)
1Australia18312000
2Kina13696000
3Brasil6720200
4forente stater5012000
5Jamaica4099548
6Russland3265250
7India3080000
8Surinam2151148
9Venezuela1920000
10Irland1800000
11Ukraina1671620
12Kasakhstan1514509
1. 3Canada1476959
14Spania1400000
15Italia1090000
16Tyskland830000
17Japan780000
18Romania621973
19Guinea555000
20Hellas510000
21Frankrike500000